środa, 24 lipca 2013

Patriotyzm i o tym, jak to z nim właściwie jest.

Kim Ty jesteś? Polak mały!
Żeby szczerze i czule powiedzieć, że jest się patriotą, trzeba wyjechać z kraju. Zatęsknić za nim. Ile razy mówiłam, że wyjadę, że studia w NY, Sydney czy jeszcze dalej, że domek letniskowy na Feorn Islands, że duszę się w Polsce, że ona mnie ciśnie, presja rośnie, a ja potrzebuję ucieczki. Potrzebuję chodzenia po włoskich uliczkach, słuchania obcego języka. Potrzebuję słońca Australii i deszczu Londynu. Potrzebuję koreańskiego, ostrego jedzenia oraz kamieni na plaży Chorwacji. Z drugiej strony potrzebuję kolorów Grecji i białego piasku Florydy.
Jaki znak Twój? Orzeł biały!
Więc czego tak naprawdę szukam? Nowych doświadczeń? Czy domu?
Gdzie Ty mieszkasz? Między swymi!
Ale... Co to znaczy "Między swymi"? Na pewno znacie osoby, które mają rodziny za granicą, wyjechały, pozakładały swoje gniazdka, poznały ludzi i teraz "tamci" są "swoi".
W jakim kraju? W Polskiej ziemi!
W Polskiej ziemi, cudownej, malowniczej ziemi, na której mamy wszystko. Od morze po góry, kultury, folklor... Mamy wszystko! Dlaczego tak trudno nam to zauważyć? To piękno NASZEJ ziemi?
Czym zdobyta? Krwią i blizną!
Właśnie. Zapominamy też o tym, że nasi dziadkowie i pradziadkowie walczyli o to, żebyśmy mogli teraz bez strachu przed zaborcami mówić i pisać w najpiękniejszym języku jaki znam- w języku polskim, który samym brzmieniem przypomina czystą poezję.
Czy ją kochasz? Kocham szczerze!
Tak, tak stęskniona za krajem potrafię powiedzieć, że go kocham. Że może wyjadę, na krócej czy na dłużej, ale na pewno wrócę bo w końcu
W co wierzę? W Polskę wierzę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz